Sinüzit ve Cerrahi Tedavisi

SİNÜZİT  VE BALON TEDAVİSİ


Daralmış olan sinüs deliklerini BALON KATETER yardımı ile açma işlemidir.Sinüzit sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır.Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir.Tıkalı delikler üç türlü açılabilir.
a)ilaç tedavisi ile
b)Fonksiyonel endoskobik sinüs cerrahisi ile
c)Balon kateter yardımı ile.


BALON SİNÜSOPLASTİ TEKNİĞİNİ KİM YAPABİLİR?


BALON SİNÜSOPLASTİ TEKNİĞİNİ KİM YAPABİLİR?


Bu tekniği eğitimini almış her KBB uzmanı yapabilir.


 


BALON SİNÜSOPLASTİ SONRASI İYİLEŞME NE KADAR SÜRER?


Balon sinüsoplasti minimal invazif bir yöntemdir.Hastahanede yapılmasına rağmen gecelemeyi gerektirmez.Hastadan hastaya değişmekle beraber aynı gün normal aktivitelere başlanabilir.


 


BALON SİNÜSOPLASTİ GÜVENİLİR BİR TEKNİKMİDİR?


Diğer cerrahi uygulamalar az veya çok bir risk taşımasına rağmen balon sinüsoplasti deneyimli ellerde güvenilirdir.


BALON SİNÜSOPLASTİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?


Burun içini döşeyen dokunun bir çok görevi vardır.Soluduğumuz havayı ısıtır,nemlendirir,süzer.vs.Burun içine yapılan tüm cerrahilerde az veya çok bu dokulara zarar verilebilir.Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden balon sinüsoplasti tekniği doğmuştur.Bu teknikte bir kateter yardımı ile sorunlu olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir.Daha sonra balonu serum ile şişirilir .Şişen balon tıkalı olan sinüs ağzını genişletir.Dolayısı ile burun içi faydalı hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur.Burunda herhangi bir kesi olmadığı için kanama olmaz .İşlem sonrası tampon gerekmez.İyileşme çok hızlı olur.Hemen ertesi gün günlük hayata dönülebilir…


Etiketler:


SİNÜZİTİN YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ


Nefes alamayan, baş ağrısı olan ve burun akıntısı olan bir kişide günlük yaşantı ve uyku kalitesi, ister istemez olumsuz etkilenecektir. Sinüzitiniz var ise daha gergin, sinirli, yorgun ve keyifsiz olabilirsiniz. Sinüzit şikayetinin kentleşme ile birlikte daha sık görülmesi sürpriz olmamalıdır. Hava kirliliği ve toplu yaşamın neden olduğu enfeksiyonlar, sinüzitli hasta sayısını kentlerde arttırmakta ve rahatsızlığın boyutu da artmaktadır. Bir de, stres içindeki çalışan kentli bireyin kendi sağlığına özen göstermemesi de bu duruma eklenince (sigara alışkanlığı vb.) milyonlarca insanın sinüzit konusuna duyarlılık göstermesi kaçınılmazdır.


Ülkemiz için sinüzit istatistikleri ne yazık ki mevcut değildir ancak ABD sağlık istatistikleri,  18 yaş üzeri nüfusun % 16.3’ünde (başka bir araştırmada da % 17.4) sinüzit sorunu olduğunu, sinüzit için doktor vizit’lerinin 117 milyon olduğunu, ortalama 460.000 sinüzit ameliyatı gerçekleştirildiğini ve her yıl 6 milyar dolarlık sağlık harcaması yapıldığını ortaya koymaktadır. ABD’deki kronik hastalıklar arasında da sinüzit, 4. sırayı (%35’lik oranla) oluşturmaktadır (İlk üç sıra da sırt/bel ağrısı, hipertansiyon ve artrit bulunmaktadır).


Etiketler:


SİNÜSLERİM İÇİN BEN NE YAPABİLİRİM?


• Allerjiniz varsa bunu kontrol edin. Soğuk algınlığı olduğunuz zaman buharla nemlendirici kullanın. Yatağınızın baş tarafı daha yükseltilmiş bir şekilde uyuyun. Dekonjestanlar kullanılabilir ancak içlerindeki kimyasal maddeler adrenalin gibi etki gösterebileceğinden yüksek tansiyonu olanlarda riskli olabilir. Aynı zamanda bunlar uykusuzluğa neden olan uyarıcıdırlar. Kullanmadan önce doktorunuza baş vurun.
• Burnunuzu tahriş eden kirleticilerden, özellikle sigara dumanından uzak durun.
• Dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın.
• Enfeksiyonu olduğunu bildiğiniz insanlarla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışın bu olmuyorsa bir takım önlemler alın (el yıkamak, ortak havlu ve önlük kullanmamak).
Birçok reçetesiz sinüs ilacı satılmaktadır ancak uygun bir tanı koyulmadan bunları kullanmak doğru değildir. En iyisi sizi muayene eden ve sizin şikayetlerinizi bilen doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmaktır.


DOKTOR SİNÜSLERİM İÇİN NE YAPACAKTIR?Doktorunuz size soluk alıp vermeniz, burun akıntınızın rengi ve kokusu ve hangi olayların (günün hangi saatinde veya hangi mevsiminde ) bu bulgulara neden olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Baş ağrınızı tarif etmeye hazır olun; Ne zaman ve hangi sıklıkta olduğu, ne kadar sürdüğü, bulantı, kusma, görme bozukluğu, veya burun tıkanıklığı ile ilişkili olup olmadığı. Kulak Burun Boğaz uzmanı özellikle mukozanın görünüşüne ve salgının niteliğine dikkat ederek kulağınızı, burnunuzu, ağzınızı, dişlerinizi, ve boğazınızı muayene edecektir. Burnunuzdaki hassasiyeti inceleyecektir. Bazı durumlarda sinüslerinizin röntgen fılmi gerekli olabilir. Tedavi doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır. Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale bazen de her ikisi birden gerekebilir. Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Son yıllarda uygulanan Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) bu hastalıkların çözümünde uygulanan basit bir tekniktir. Sonuçlar oldukça başarılıdır. Eğer bulgular allerji, migren veya sinüzite benzeyen bir başka nedenden dolayı ise doktorunuz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır.


Etiketler:


KİMLER SİNÜS PROBLEMİYLE KARŞILAŞIR?


KİMLER SİNÜS PROBLEMİYLE KARŞILAŞIRLAR?


Gerçekte herkes sinüs enfeksiyonu geçirebilir ancak bazı gruplar daha hassastırlar.
1. Allerjisi olanlar : Bir allerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur.
2. İyi nefes almayı ve mukus akışını engelleyecek yapısal burun bozuklukları olanlar : Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu (septum burun delikleri arasında burnu sağ ve sol olmak üzere ikiye bölen kıkırdak bir yapıdır. Bunun bir tarafa doğru eğilmesine deviasyon denir.)
3. Sık sık enfeksiyona maruz kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli hassastır.
4. Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar


SİNÜZİT BAŞ AĞRISI NEDİR?


SİNÜZİT BAŞ AĞRISI NEDİR?
Soğuk algınlığı sırasında veya burun örtüsü şiştiği ve burnun aktığı zamanda veya burun sümükle dolu olduğunda yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan baş ağrısı muhtemelen sinüzit ağrısıdır. Sinüs enfeksiyonu buna neden olur. Bir başka tür sinüs baş ağrısı ise uçak inmek üzere alçaldığı zaman ortaya çıkar. Bu özellikle soğuk algınlığınız veya aktif allerjiniz varsa belirgin olur (buna “Vakum Baş Ağrısı” denilir). Maalesef sinüs baş ağrısıyla karıştırılabilecek birçok başka neden vardır. Örnek olarak migren ve diğer damar kaynaklı baş ağrıları veya gerginlik baş ağrısı hem alın ve göz çevresinde ağrı oluşturması hem de burun akıntısına da neden olabilmelerinden dolayı sinüzit ile karıştırabilirler. Ancak bu tip baş ağrıları doktor müdahalesi olmadan kısa sürede gelip geçerler. Doktor müdahalesi olmadan uzun süren ve ancak antibiyotik tedavisiyle düzeltilebilen sinüzitten farklıdırlar. Bununla birlikte arada sırada gelen, bulantı ve kusmaya neden olan baş ağrısı daha ziyade migren baş ağrısıdır. Şiddetli, sık ve uzun süren baş ağrılarının tanısı için mutlaka doktora baş vurulmalıdır.


Etiketler:


SİNÜZİT TEHLİKELİ MİDİR?Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehlikeli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze veya beyine yayılması çok nadirdir. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir. Böylece sinüzit; bronşit, kronik öksürük veya astımı ya azdırır yada bunların ortaya çıkmasına neden olur.


 


SİNÜZİT NEDİR?
“”Yüz kemikleri içerisinde ve burunun iç yapısını oluşturan kemiklerdeki hava boşluklarına sinüs diyoruz. Sinüslerin; Havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tınısını ayarlamak gibi görevleri vardır. Bu içi hava dolu odacıkların burunla ilişkisini sağlayan ve hava giriş çıkışına olanak tanıyan buruna açılan ağızları vardır. Uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen nezle sonrası, alerjik nedenlere bağlı burun iç mukozasının ve burun etlerinin şişmesi, yapı olarak yatkınlık gibi bazı nedenlere bağlı olarak burun ile sinüslerin hava alışverişi kesintiye uğradığında bu hava boşluklarında mikroplar üremeye başlar ve sinüsler iltihaplanır. Bu duruma SİNÜZİT adını veriyoruz.”" “-it” eki tıpta enfeksiyon veya enflamasyonu ifade eder. Bu nedenle sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur. Tipik bir akut sinüzit vakası soğuk algınlığı veya allerjik bir atak sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Zarlar o kadar çok şişebilir ki sinüslerin küçük açıklıkları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler arasında rahat hareket edemezse mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde veya alında üzerine basmakla oluşan, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrıya meydana gelir. Çıkışı kapalı ve mukus dolu bir sinüs bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortamdır. Soğuk algınlığı normalden fazla sürerse ve sümüğün rengi yeşil-sarıya dönerse veya garip bir tat oluşursa muhtemel bakteriyel enfeksiyon gelişmiştir. Akut sinüzit olgularında yüzdeki ve alındaki ağrı çok kötü olabilir. Sinüs çıkışının uzun süre kapandığı durumlarda kronik sinüzit gelişir. Baş ağrısı az görülür ancak akıntı ve kötü koku devam eder. Enflamasyonun çok aşırı olması sonucunda polip adı verilen oluşumlar gelişir. Bazı sinüzit olguları üst dişteki enfeksiyonun sinüse geçmesi sonucunda oluşur.


BURUN GERİSİNE AKINTl NE DEMEKTİR?
Burun içi; hava kirliliği tarafından, allerjiye neden olan maddeler tarafından, dumanla veya virüsler tarafından rahatsız edildiğinde normalden çok fazla mukus üretir. Bu burun zarlarındaki allerjik maddeyi yıkayıp uzaklaştırmak amacıyla bol miktarda üretilmiş, berrak su gibi bir salgıdır. Burun arkasına doğru su gibi bir salgı oluşur. Arkaya akıntının en önemli nedeni bu olaydır. Bir başka tipte ise mukus yapışkan ve kıvamlıdır. Bu, hava yollarının çok kuru olduğu ve zarların yeterince sıvı salgılıyamadığı durumlarda görülür. Bakteriler tarafından oluşturulan enfeksiyonlarda da yapışkan ve kıvamlı mukus gözlenir aynı zamanda cerahatten dolayı mukusun rengi sarı veya yeşil olabilir.


SİNÜSLER NE İŞE  YARAR?
Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.


 


HERKESİN SİNÜSÜ VAR MIDIR?


Evet, yeni doğmuş bir bebeğin bile çok küçük olsa dahi sinüsleri vardır. Başlangıçta bezelye büyüklüğünde olan bu boşluklar burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen boşluklardır. Çocukluk ve genç erişkinlik çağında büyümeye ve genişlemeye devam eder. Hava cepleridirler. Burnun iç yüzünü kaplayan zarın aynısı tarafından kaplanmaktadırlar ve bir kurşun kalem başı büyüklüğünde açıklarla burun boşluğuna bağlanırlar.


 


 

 
Di?er Yaz?lar

 

Whatsapp ileti�im
0533 646 37 37
Supported by
istanbul bufe
Ana Sayfa | Deviasyon | Burun Eti | Sin�zit ve Cerrahisi | Video | �leti�im