Adım Adım Burun Estetiği
Adım Adım Burun Estetiği

Ön Görüşme ve Muayene
Burun estetiği olmaya karar verdiniz,.kafanızda bir sürü cevap bekleyen sorular var sizi bekleyen aşamaları merak ediyorsunuz.Şimdi bu bölümde olabildiğince basite indirgeyerek bu aşamaları anlatmaya çalışacağım.
Unutmayınız ki burun hem iç hem de dış yapısıyla beraber bir bütün olarak değerlendirilmelidir.Aynı zamanda yüz hatlarınızla olan uyumu önemlidir.Cilt, kıkırdak ve kemik yapınız bunların hepsi ayrı ayrı değerlendirilmelidir.Yani her hasta kendi içinde özel ve farklıdır.
Beklentileriniz ve bizim yapabileceklerimiz ortaya konarak sizin için en uygun olan çözüm ve teknik neyse o seçilir.Burun estetiğinde dış görünüşle beraber burnun solunum fonksiyonları da göz ardı edilmemelidir. Hem estetik hem fonksiyonel aynı zamanda da doğal burun estetikteki ana felsefemizi oluşturmaktadır.
Muayene
Muayenede öncelikle burnunuzun dış kısmı yapısal olarak incelenir.Burun cilt yapınız önemlidir.Kalın veya ince cilt olması cerrahide bazı önlemleri almayı gerekli kılar.Dış çatı dediğimiz kısımda hem kemik hem de kıkırdak yapılar vardır.Burnunuzda kemer var mı sağa ya da sola eğrilik söz konusu mu?Burun uç kısmı toplu mu yoksa ince mi?Burun ucu düşük mü?Kıkırdak yapınız zayıf mı? Nefes aldığınızda buru kanatlarınızın içeri çökmesi kıkırdak yapınızın zayıflığını gösterir ve ameliyatta muhakkak bu ayrıntılar dikkate alınır.
Daha sonra endoskopik muayene ile burun içi incelenir.Burun kemiği eğriliğiniz var mı? Burun etlerinde büyüme söz konusu mu? Nazal valv dediğimiz ve burun solunumunda son derece önemli olan bölge nasıl? Genelde bu alanlar gözden kaçar ve ameliyat sonrası solunum sorunları problem olmaya devam eder.Allerjık bünyeniz varsa bu da dikkate alınmalıdır.
Muayene kabaca tamamlandıktan sonra fotoğraflarınız üzerinde dijital ortamda ameliyatta yapılacak bazı değişiklikler gösterilerek ameliyat sonrası profil görüntünüzle ilgili kabaca bir fikriniz olabilir.yani kısaca sanal bir ameliyat olmuş olur.
Ameliyat Öncesi Hazırlık
Estetik operasyonları genel anestezi altında yaptığımızdan bu konuda bazı bilgiler sunacağım.
Ameliyat süresi burundaki sorunlara göre değişmekle beraber ortalama 3-4 saat kadar sürer.Ameliyat olacağınız gece saat 12 den sonra aç ve susuz kalmanız gerekmektedir.Amaç midenizin boş olması ve anestezi sonrası muhtemel bir kusma olursa mide içeriğinin soluk borunuza kaçmamasıdır.Sigara içiciyseniz 1 hafta önce bırakmalısınız.En az 1 hafta öncesi aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.Bayan hastalarımızın mens dönemleri ameliyat olacakları zamana denk gelmemelidir.
Ameliyat öncesi odanıza geçtiğinizde öncelikle damar yolunuz açılarak kan sayımı kanama pıhtılaşma gibi bazı ön testler yapılacak anestezi doktorunuz sizi hem muayene edecek hem de genel olarak sağlık durumunuzla ilgili bilgi alacaktır.
Anestezist, hasta ameliyat masasına geldiğinde ilk önce hastanın kalp atımları, kan basıncı (tansiyon), kan oksijen düzeyi ve vücut ısısını saptamaya yarayan ölçümleri yapar.
Genel Anestezi sırasında uyku, bilinç kaybı, ağrı yokluğu, hareket yokluğu oluşmaktadır.

Genelde ilacın damar içine enjeksiyonu ile anesteziye başlanır, bilinç kaybını takiben kaslar kas gevşetici ilaç ile felç haline sokulur. Ameliyat sırasında hastanın solunumu kontrol altında tutulmalıdır ve anestezinin devamı için anestezik gazlar kullanılır. Bu nedenle hastanın soluk borusuna “Endotrakeal Tüp” denilen bir tüp yerleştirilip bunun aracılığıyla hasta anestezi makinasına bağlanır.
Makine aracılığıyla hastaya oksijen, hava ve anestezik gaz karışımı verilir. Hastanın ameliyat boyunca tüm yaşamsal fonksiyonları ( Solunum, Kan Basıncı, Kalp Ritmi vb ) ve kanamalar, verilecek sıvılar anestezist tarafından izlenir ve yukarıda belirtilen fonksiyonların devamı sağlanır.

Anesteziden Nasıl Uyanılır?
Uyanma kullanılan anestezik ilacın tipi, ameliyatın süresi gibi birçok faktöre bağlıdır. Ameliyat bittiğinde anestezik ilaçlar kesilir. Hastada kas gevşetici ilaçların etkinliği ortadan kalktığında ve solunum yeterli olduğunda soluk borusundaki tüp çıkarılır. Hastanın sözlü uyaranlara yanıtı olduğu zaman uyanma odasına alınır. Tamamen uyanana kadar orada tutulur. Yapılan cerrahi girişim ne kadar kısa da olsa genel anestezi alan her hasta 24 saat kadar yoğun dikkat ve refleks gerektiren işleri, örneğin otomobil kullanmak gibi yapmamalıdır.
Genel Anestezi Ne Kadar Güvenlidir?
Modern monitörler, daha iyi ilaçlar ve en önemlisi bunları kullanabilecek anestezi uzmanlarının varlığı anesteziyi gün geçtikçe daha güvenilir hale getirmektedir. 1982’ de anesteziye bağlı ölümler 1/10.000 iken günümüzde bu oran 1/200.000 dir.
Genel Anestezinin Yan Etkileri Nelerdir?
En belirgin etkiler, kusma ve mide bulantısı %10, boğaz ağrısı % 10, düşük kan basıncı %3, ameliyat sonrası solunum desteği gereksinimi %3, anormal kalp ritmi %1, yüksek tansiyon %1, uzun dönem oryantasyon bozukluğu ve şuur bulanıklığı %0.5 dir.
Ameliyat Basamakları
Şimdi burada ameliyatınızda yapılacak cerrahi işlemleri çizim ve animasyon yardımıyla anlatmaya çalışacağım.

Burun estetiğinde genellikle açık teknik uyguluyorum Şimdi bu tekniğin önemli aşamalarını birlikte görelim.
Birinci Aşama
Burun alt kısmında cilde kesi yapılarak ameliyata başlanır.Daha sonra burnun kıkırdak ve kemik yapısını ortaya koymak amacıyla burun cildi yukarı doğru kaldırılır.Eğer burun içinde kıkırdak eğriliği varsa burun deliğinden devam edilerek eğri kıkırdak ve kemik parçalar çıkartılır.bu parçalar gerektiğinde destek amaçlı kullanılabilir.
İkinci Aşama
Kemerli bir burun söz konusuysa özel aletler yardımıyla burun kemeri çıkartılır.ve geri kalan bazı düzensizlikler törpü aracılığıyla düzeltilir.Kemer alındığı zaman burnun üst kısmında bir açıklık oluşur.Bu açıklığı kapatmak amacıyla burun kemiği yanlardan kırılarak serbestleştirilir ve birbirine yaklaştırılarak bu açıklık kapatılır.
Üçüncü Aşama
Burun ucu sorunu olanlarda burun uç kısmındaki kıkrdak yapılardan çıkarılarak bazen dikiş kullanarak ve ön kısma kıkırdak desteği sağlanarak burun uç kısmına yeniden şekil verilir.Bu arada burun uç kısmı ve üst kısmı arasındaki uyum yeniden kontrol edilerek son rutuşlar yapılır.
Dördüncü Aşama
Başlangıçta yapılan burun kesisi ince birkaç dikişle estetik olarak kapatılır Bu dikişler bir hafta sonar alınır 1 ay içinde hemen hemen hiç görünmez.Burun içerisinde gerekiyorsa bnmburun etlerine lazer uygulaması yapılarak küçültme yapılabilir.özel silikondan yapılmış dokuya yapışmayan ortası delik olduğu için hasta tamponluyken de nefes alma şansı tanıyan silikon tamponlar 1-2 günlüğüne burun içine konur.burun dış kısmı bantlanır ve özel alçıyla alçıya alınır
Ameliyat Sonrası
Ameliyat odanızda uyandığınızda burnunuzda tampon olacak ama kısmen de olsa nefes alabileceksiniz.Göz üzerine morluk olmaması amacıyla buz uygulaması veya yeni yöntem hiloterm le soğutma yapılacaktır.
Anestezi ilaçlarının etkisi gidene kadar ameliyat sonrası 3-4 saat ağızdan besleme yapılmaz.ağrı kesici ve antibiyotik uygulanır.
Alçı Tampon ve Dikişlerin Alınması
Ameliyattan 2 gün sonra burun tamponlarınız alınır.yaklaşık 7.gün burun alçınız ve burun uç kısmındaki dikişleriniz alınır.Göz altı morlukları 10.günde tamamen kaybolur.Alçı alındıktan sonra burnu koruyucu geçici flaster yapılır.
Burnun estetik sonrası şişliklerinin inmesi yaklaşık 3-6 ay sürer.3. ve 6.aylarda kontrolleriniz yapılır.
Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli
1. Burun üzerindeki alçı 7-10 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek aşın sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir.
2. Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.
3. Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durun.
4. Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmaması.
5. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınınız.
6. Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi.
7. Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.
8. Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.
9. Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu şişlikler 1-2 hafta içinde geçecektir.
10. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın.
11. Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması.
12. 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılması.
13. Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.
14. Daha fazla bilgi için haberleşmemiz uygun olacaktır.


 
Diğer Yazılar

 

Whatsapp iletişim
0533 646 37 37
Supported by
istanbul bufe
Ana Sayfa | Deviasyon | Burun Eti | Sinüzit ve Cerrahisi | Video | İletişim